„Reči sa hovoria, chlieb sa je. My pečieme pre zákazníkov každú noc, ale ministerstvo si nie je schopné plniť svoje povinnosti ani počas dňa. Pekári doteraz nedostali žiadnu podporu zo strany štátu, ani počas pandémie ani počas najväčšej krízy, ktorú Slovensko od svojho vzniku práve zažíva. Naši členovia si už kladú otázku, načo je nám rezort, ktorý na svoj chod míňa ročne desiatky miliónov eur, ale pre potravinárov nie je ani počas vojnového stavu schopný spraviť vôbec nič. Keby sa pekári, cukrári a cestovinári správali ku svojim zákazníkom ako súčasné vedenie agrorezortu, tak by si slovenskí spotrebitelia nenašli na pulte ani krajec chleba o rožkoch nehovoriac,“ povedal Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).
Prostredníctvom výzvy 4.2 pre potravinárov, ktorú agrorezort cez Pôdohospodársku platobnú agentúru vyhlásil po neuveriteľných viac ako dvoch rokoch pôsobenia nominantov aktuálnej vlády, by mal mlynský, pekárenský, pečivárensky a cukrovinársky priemysel získať na investičné projekty približne 35 miliónov eur. Doteraz sa tak nestalo. Výzvu agrorezort spustil pritom už 14. januára 2022.
Paradoxom je, že ministerstvo práve touto výzvou dlhodobo argumentuje pomoc potravinárom. V skutočnosti z nej potravinári nedostali a v tomto roku nedostanú ani euro.
„Sme v situácii, kedy každé jedno euro musíme obracať v ruke kvôli udržaniu zamestnanosti a chodu našich prevádzok. Niektorí naši členovia už pekárne zatvárajú, či zatvorili. Neschopnosť vedenia agrorezortu robiť opatrenia pre potravinárov spôsobuje krachy pekární a žiaľ aj to, že financie, ktoré chceli investovať do investičných projektov už mať jednoducho nebudeme. Naše náklady na bežnú prevádzku totiž stúpli v stovkách percent. A štát nám ich stále nijako nekompenzoval. Požiadali sme preto ministra Vlčana o osobné stretnutie,“ uviedol Milan Lapšanský.